Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

Wykonanie makijażu permanentnego brwi, oczu lub ust wymaga przemyślanej decyzji. Makijaż permanentny nie jest typowym tatuażem, który wykonujemy na całe życie, lecz utrzymuje się na skórze przez co najmniej kilka miesięcy. W związku z tym, że makijaż znajduje się na twarzy, a więc nie można go ukryć pod swetrem czy spodniami, decyzja o jego wykonaniu powinna być rozważnie podjęta. Jeśli już zdecydowałaś się na wykonanie makijażu permanentnego, sprawdź, jak długo utrzymuje się on na skórze i jakie czynniki mają na to wpływ.

Trwałość makijażu permanentnego W zależności od zastosowanej metody makijaż permanentny utrzymuje się od roku do trzech lat. Każda skóra jest inna i każda inaczej reaguje na pigmentację. Oprócz tego duże znaczenie mają nasze nawyki, styl życia oraz stan zdrowia. Aby przedłużyć trwałość makijażu permanentnego, należy stosować się do porad lingeristki oraz korzystać z zabiegów dopigmentowania, które odświeżają wygląd makijażu. Na jego trwałość wpływają również umiejętności lingeristki oraz jakość zastosowanych pigmentów, dlatego warto wykonywać makijaż w sprawdzonym salonie kosmetycznym, który korzysta z certyfikowanych produktów do makijażu permanentnego.

Pielęgnacja po zabiegu

Kluczowe znaczenie w kwestii trwałości makijażu permanentnego mają pierwsze tygodnie po przeprowadzeniu zabiegu. Tuż po wykonaniu makijażu należy zrezygnować z sauny, basenu i solarium, nie przemywać twarzy mydłem, nie pocierać i nie malować skóry pokrytej pigmentem, unikać ćwiczeń fizycznych, które zwiększają potliwość, a także regularnie nawilżać skórę w miejscu pigmentacji, korzystając wyłącznie z kosmetyków zalecanych przez lingeristkę. Ignorowanie zaleceń specjalisty może skutkować krótszą trwałością makijażu oraz nieestetycznymi przebarwieniami.

Styl życia a trwałość makijażu

Również po okresie wygojenia konieczne jest nawilżanie skóry i zapobieganie jej wysuszeniu. Na trwałość makijażu permanentnego negatywnie wpływa intensywne zażywanie kąpieli słonecznych oraz częste wizyty w solarium, które mogą przyczynić się do zmiany koloru pigmentu. Pamiętaj więc, by zrezygnować z częstego opalania i regularnie zabezpieczać skórę za pomocą kremu z filtrem. Trwałość makijażu obniża również korzystanie z peelingów, które złuszczają naskórek wraz z pigmentem, dlatego warto stosować wyłącznie delikatne peelingi lub zupełnie zrezygnować z rej metody pielęgnacji.

Co jeszcze wpływa na trwałość makijażu?

Podatność skóry na łuszczenie, tłusta cera czy skłonność do przebarwień to czynniki, które także wpływają na trwałość makijażu permanentnego. Oprócz tego odporność makijażu obniżają niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku chorób autoimmunologicznych wykonanie makijażu permanentnego powinno być skonsultowane z lekarzem. W niektórych przypadkach przeprowadzenie zabiegu może okazać się niemożliwe ze względu na ryzyko powikłań lub prawdopodobieństwo uzyskania niezadowalających efektów. Trwałość makijażu permanentnego mogą również obniżać leki ze sterydami, preparaty rozrzedzające krew oraz środki złuszczające.