Brwi permanentne jak dbać i pielęgnować

Makijaż permanentny pozwala uniknąć codziennego malowania brwi, które jest czasochłonne i wymaga precyzji. Nie oznacza to jednak, że brwi pokrytych makijażem permanentnym nie powinno się pielęgnować – wręcz przeciwnie! Makijaż permanentny przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się od roku do nawet trzech lat, a jego wygląd w dużej mierze zależy od przestrzegania zasad pielęgnacji, które mają kluczowe znaczenie szczególnie przez pierwsze tygodnie po zabiegu. Prawidłowa pielęgnacja makijażu permanentnego brwi znacząco wpływa na tempo gojenia oraz rezultaty zabiegu.

Pielęgnacja przed zabiegiem

Choć może to zabrzmieć dziwnie, o wygląd makijażu permanentnego warto zadbać jeszcze przed jego wykonaniem. Na 3 tygodnie przed ustaloną datą zabiegu należy zaprzestać używania kosmetyków z kwasami, oraz nie wykonywać zabiegów głębokiego złuszczania. Nie należy też się opalać. Przed zabiegiem przeprowadzona zostanie również ankieta, na którą należy zgodnie z prawdą udzielić odpowiedzi na temat dolegliwości oraz zażywanych leków. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, należy o tym poinformować lingeristkę przed rozpoczęciem makijażu.

Jak dbać o makijaż permanentny brwi po zabiegu?

Lekko "przerysowany" wygląd brwi tuż po przeprowadzeniu zabiegu utrzymuje się do 5-10 dni, po czym blednie nawet o 50%. Należy więc cierpliwie poczekać na efekty, które pojawią się już po kilku dniach od wykonania makijażu permanentnego. Po upływie 3-4 tygodni odbywa się korekta makijażu polegająca na jego uzupełnieniu. Bezpośrednio po zabiegu należy stosować się do kilku zasad, które pozwolą osiągnąć zamierzony efekt i cieszyć się pięknymi brwiami nawet przez kilka lat.

 • Nie maluj brwi przez co najmniej 3 dni od przeprowadzenia zabiegu;
 • Nie dotykaj i nie pocieraj skóry;
 • Nie dopuszczaj do długotrwałego kontaktu z wodą;
 • Nie śpij na twarzy;
 • Nie wykonuj intensywnych ćwiczeń fizycznych przez 2 dni od zabiegu, by zapobiec kontaktowi makijażu z potem;
 • Nie korzystaj z sauny, solarium i basenu przez 2 tygodnie po zabiegu;
 • Do pielęgnacji stosuj wyłącznie kosmetyki polecone przez lingeristkę;
 • Zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol;
 • Nie używaj mydła do mycia twarzy;
 • Regularnie nawilżaj skórę (kilka razy dziennie) odpowiednimi kremami regenerującymi;
 • Jeśli pojawią się strupki, nie zdrapuj ich, by zapobiec powstaniu blizn.

Pielęgnacja po zagojeniu

Po całkowitym wygojeniu nadal należy pamiętać o tym, by dbać o odpowiednie nawilżenie skóry pokrytej makijażem permanentnym i nie dopuścić do jej wysuszenia. Należy również zrezygnować z intensywnego opalania oraz stosować filtry na skórę objętą makijażem permanentnym, ponieważ pod wpływem promieniowania brwi mogą się odbarwić lub przebarwić. Nie stosować w obrębie i pobliżu brwi środków z kwasami, które powodują szybsze "wypłukiwanie" się barwnika ze skóry. Do całkowitego wygojenia do regulacji nie używaj wosku, który może uszkodzić makijaż, lecz zdecyduj się na pęsetę. Po upływie 3 tygodni znów możesz zacząć malować brwi, jeśli uważasz, że to konieczne. Jednak w większości przypadków odpowiednio wykonany makijaż permanentny pozwala zrezygnować ze stosowania kosmetyków do malowania brwi nawet na kilka lat.